- Home |
- Przeglądy instalacji gazowych
Przeglądy instalacji gazowych
Inne usługi
- Przeglądy budowlane i sanitarne
- Przeglądy instalacji gazowych
- Przeglądy kominiarskie i wentylacyjne
- Przeglądy instalacji elektrycznych
- Przeglądy instalacji odgromowych
- Opracowywanie świadectw energetycznych
- Prowadzenie c-KOB
- Badanie efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych
- Badanie efektywności energetycznej urządzeń grzewczych
Okresowe przeglądy instalacji gazowych
Zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy „Prawo Budowlane” z dnia 7 lipca 1994 r. z późn. zm. „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli: 1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: (…) c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”. Przepis ten dotyczy wszystkich obiektów budowlanych, które wyposażone są w instalację gazową, w tym budynków jednorodzinnych i zagrodowych.
Tak więc każdy kto posiada instalację gazową ma obowiązek przeprowadzić kontrolę instalacji gazowej.
Nasi specjaliści skontrolują twoją instalację gazową zgodnie z przepisami i sporządzą odpowiedni protokół pokontrolny.
Do podstawowych czynności kontrolnych należy:
- przegląd dostępu do zaworów i kurków - w razie awarii należy szybko urzyć zaworów by odciąć gaz,
- sprawdzenie przejść przewodów przez zewnętrzne ściany budynków,
- kontrola szczelności połączeń gwintowanych i kurków - obecnie nowe instalacje są spawane w całości a połaczenia gwintowane są tylko przy odbiornikach i zaworach na instalacji,
- sprawdzenia stężenia gazu we wnękach gazomierzowych, szczelności połączeń i stanu gazomierza,
- sprawdzenia stanu aparatów gazowych w lokalach, prawidłowości ich działania,
- sprawdzenia stanu elastycznych połączeń przyborów gazowych pod kątem zgodności z wymaganymi atestami,
- sprawdzenie pomalowania instalacji gazowej pod kątem zabezpieczenia antykorozyjnego instalacji.
Najczęściej zadawane pytania
Z jakiego przepisu i jaki zakres obejmuje okresowa kontrola instalacji gazowej?
Kontrola instalacji gazowych, wynika z przepów Prawa Budowlanego Art. 62. 1. I obejmuje okresową kontrolę, co najmniej raz w roku instalacji i urządzeń gazowych od głównego kurka gazowego, przez instalację zewnętrzną i wewnętrzną gazu wraz z urządzeniami, zaworami i odbiornikami (kuchenki, piece, płyty itp.). Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, które są sprawdzane podczas tej kontroli:1. Stan techniczny instalacji gazowych: Sprawdzenie stanu technicznego wszystkich elementów instalacji gazowej narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i innych czynników, które mogą występować podczas użytkowania obiektu.2. Sprawdzenie instalacji i urządzeń gazowych: Ocena sprawności całej instalacji (rurociągi, zawory, skrzynki) i urządzeń gazowych (kotły, piece, kuchenki, płyty grzewcze, taborety gazowe itp.)3. Częstotliwość kontroli: Kontrola instalacji gazowych powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku, a także dodatkowo w określonych sytuacjach, takich jak zgłoszenie przez mieszkańców obiektu nieuzasadnionych ingerencji lub naruszeń, które mogą wpłynąć bezpieczeństwo użytkowników obiektów budowlanych.4. Dokumentacja: Osoba przeprowadzająca kontrolę sporządza protokół z kontroli, który zawiera datę przeprowadzenia kontroli, dane osoby przeprowadzającej kontrolę, informacje o obiekcie budowlanym, zakres kontroli, ustalenia, zalecenia oraz ewentualne nieprawidłowości.5. Osoby kontrolujące: Kontrole instalacji gazowych powinny być przeprowadzane przez osoby z uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności lub osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych, które posiadają wiedzę i doświadczenie związane z instalacjami gazowymi.Warto podkreślić, że kontrolę instalacji gazowych przeprowadza się w celu zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu i minimalizacji ryzyka związanego z użytkowaniem gazu, który może być potencjalnie niebezpieczny.
Jak często sprawdza się instalację gazową w budynkach wielkopowierzchniowych o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2?
W przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 kontrolę należy przeprowadzić co najmniej 2 razy w roku w terminie do 31 maja i do 30 listopada (art. 62 ust. 1 pkt. 3 Ustawa Prawo Budowlane).